مدیرعامل کارگزاری بانک سامان در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران مطرح کرد:

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران مطرح کرد:

 دکتر حمیدرضا مهرآور، با بیان این که افزایش شفافیت یکی از الزامات نهاد ناظر برای سهامداران و ناشران و جزو حساس‌ترین و کلیدی‌ترین بحث‌ها در دوران حاضر برای بازار سرمایه به شمار می‌آید، به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، گفت: از سال‌های گذشته تاکنون اقدامات بسیاری به منظور شناخت مردم و سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه توسط مدیران بورس و متولیان این حوزه صورت گرفته تا بازار سرمایه آن‌طور که باید به جامعه معرفی شود به طوری که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ شاهد استقبال بی‌نظیر مردم و سهامداران از این حوزه بودیم.

تاثیر تصمیمات متلاطم

وی در ادامه افزود: طی سال‌های گذشته بازار سرمایه به قدری جذاب و شناخته شده بود که همه اشراف کامل به بورس داشتند و افراد با رغبت بسیار به موضوع بازار سرمایه توجه می‌کردند اما به دلیل برخی تصمیمات خلق‌الساعه‌ای که در طی سال‌های گذشته گرفته شد شاهد بی‌اعتمادی سهامداران به این بازار بودیم.

مهرآور در ادامه با اشاره به برخی تصمیمات خلق‌الساعه و کارشناسی‌نشده دولتمردان گفت: افزایش نرخ بهره، انتشار نامه نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی و نرخ فروش فرآورده‌های نفتی و مباحثی از این قبیل، بازار سرمایه را با چالش‌های متعدد مواجه کرد و این بازار حمایت کوتاه‌مدت خود را از دست داد.

بار منفی برخی ابلاغیه‌ها

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان اظهار داشت: ریزش قیمت سهام مختلف در بسیاری از صنایع متفاوت، نشان‌دهنده این است که بار منفی برخی ابلاغیه‌ها بیش از آن که از منظر بنیادی باشد، از بُعد افزایش بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به بازارسرمایه بوده است.

وی در ادامه، پیش‌بینی‌ پذیر نبودن و عدم‌ ثبات قوانین را دو چالش مهم اقتصاد نام برد و افزود: ضرورت دارد برای ایجاد ثبات در تمامی بازارها از جمله بازار سرمایه، برنامه‌ریزی دقیق و شفاف با پیش‌بینی دقیق از آینده انجام شود.

تسهیل‌ بستر ورود منابع به بازار سرمایه

مهرآور با تاکید بر این که فضای غیرشفاف، مشکلات زیادی برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد کرد، افزود: ضرورت دارد دولت‌ با رویکرد تسهیل‌گری برای فراهم کردن بستر ورود منابع بیشتر به بازار سرمایه و همچنین پیش‌بینی‌پذیر شدن فضای اقتصادی، اقدامات قابل توجهی را برای حمایت از بازار انجام دهد.

وی با تاکید بر این که اقبال به بازار سرمایه باید بازگردد، تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی متولیان به منظور بازگشت اعتماد و اقبال به بازار، تشویق سرمایه‌گذاران برای حضور بلندمدت در بازار است.

پیش‌بینی پذیری اقتصاد، اولویت اول دولت

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان با بیان این که بازار سرمایه باید تقویت شود، بیان کرد: این بازار نیاز به پیش بینی پذیر شدن اقتصاد و مولفه‌های مربوط به آن دارد تا بتواند اعتماد از دست رفته سهامداران را بازگرداند تا سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر وارد بازار سهام شوند.

مهرآور با اشاره به این که نباید اجازه داد نقدینگی به سمت بازارهای موازی چون «مسکن، دلار و...» حرکت کند، گفت: بازار سرمایه علاوه بر این که از بروز تلاطمات خسارت بار نظیر آنچه که در حوزه «سکه، طلا و مسکن» ایجاد شد، جلوگیری می‌کند، بلکه فضای مناسب و موثری برای جذب سرمایه‌های سرگردان و ایجاد سود مناسب برای سرمایه‌گذاران است.

وی با تاکید بر این که بازار سرمایه بهترین بازار برای تامین مالی بلندمدت است، اظهار داشت: بازار سهام به هدایت سرمایه‌های خرد به سمت تولید در بستری شفاف و رقابت‌پذیر کمک کرده و باعث می‌شود زمینه برای جذب سرمایه‌های سرگردان و ایجاد بسترهای لازم جهت تامین سرمایه برای صنایع فراهم‌تر شود که این موضوع به اقتصاد و نسل‌های آینده کمک خواهد کرد.Loading