استعلام سهام عدالت متوفی با کدملی

  سامانه سمات سهام عدالت به نشانی sahamedalat.ir برای اطلاع از تخصیص سهام عدالت و میزان دارایی هر شخص پایه‌ریزی شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص استعلام سهام عدالت می‌توانید به سایت ddn.csdiran.ir وارد شوید.   اقدامات متقاضی:

  1در ابتدا متقاضی باید الزاماً به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کرده و با وارد کردن کدملی، تاریخ تولد و تاریخ فوت متوفی از بخش "استعلام نوبت پرونده قهري" نسبت به این موضوع که آیا زمان تشکیل پرونده متوفی فرارسیده است یا خیر اطلاع حاصل کند.

  2. 
  در صورت تائید زمان تشکیل پرونده لیست کارگزاران منتخب انجام فرایند به متقاضی نمایش داده می‌شود.

  3. متقاضی می‌تواند درسامانه نوبت‌دهی کارگزاری‌ها (در صورت وجود)، به‌صورت الکترونیک ثبت درخواست نماید و یا به‌صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری بانک سامان مراجعه نماید و از طریق باجه دریافت نوبت، نوبت خود را دریافت نماید (این بخش می‌تواند به‌صورت دستی و یا الکترونیک و یا هردو صورت امکان‌پذیر باشد)

  اسناد و مدارك لازم:

  متقاضی باید هنگام مراجعه به یکی از شعب منتخب کارگزاری‌ بانک سامان، نسبت به ارائه مدارك ذیل اقدام نماید:

  1
  تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی

  2. اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت(با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)

  3. 
  اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (شایان ذکر است در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده 892 قانون مدنی جهت کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است)

  4. در صورتیکه متوفی دارای وصیت‌نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، اخذ و ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت‌نامه نیز ضروری می‌باشد.

  5. مطابق تبصره سه ماده دو آیین نامه اجرایی آزاد‌سازی سهام عدالت، تقسیم سهام عدالت متوفیانی که تاریخ فوت آنها بعد از تاریخ 1399/05/01 باشد منوط به پرداخت مالیات بر ارث است لذا در این فرض، ضروري است اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی پرداخت مالیات بر ارث مندرج به سهام عدالت نیز اخذ و ارائه گردد. شایان ذکر است در صورتی که تاریخ فوت متوفی قبل از تاریخ 1399/05/01 باشد سهام عدالت متوفی، معاف از مالیات تبصره ذیل ماده 17 قانون مالیات مستقیم است و در این فرض احراز پرداخت مالیات موضوعیت ندارد.


   سهام عدالت چیست؟

   بر اساس تعریفی که در پایگاه اطلاع‌رسانی سهام عدالت، مشاهده می‌کنیم، منظور، فروش تسهیلات بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار پایین درآمدی جامعه است. به زبان دیگر، می‌توان آن را نوعی یارانه، تلقی کرد. این طرح در دولت نهم اجرایی شد و در میان طرح‌های اقتصادی دولتی در جهت بهبود رفاه و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و فقرا، بیشتر موردتوجه بوده و به دفعات مورد حمایت قرارگرفته است.

   اهداف دولت از اجرای طرح سهام عدالت چه بود؟

   • مستقل کردن خانوارهای نیازمند به خود و کاهش حمایت‌های مالی مستقیم دولتی به آن‌ها؛
   • سرعت بخشیدن به روند خصوصی‌سازی از طریق واگذاری سهام شرکت‌های دولتی؛
   • به کارگیری روش‌هایی سالم و شفاف برای واگذاری سهام شرکت‌ها؛
   • کوچک کردن دولت و افزایش تصدی‌گری مردمی؛
   • گسترش سهم بخش تعاون در کشور؛
   • توزیع متعادل ثروت و درآمد در کشور.

   فرایند شکل‌گیری سهام عدالت:

   تا پیش از اجرای این طرح، خصوصی‌سازی به کندی پیش می‌رفت و حدود سه هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی تا آن زمان واگذارشده بود ولی ارزش سهام عدالت در همان مرحله اول دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود. در سال ۱۳۸۵ پس از شکل‌گیری تفسیر جدیدی از اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت توانست تا ۸۰ درصد سهام کارخانه‌ها، بنگاه‌های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار نماید. این سهام شامل شرکت‌های بزرگ نظیر خودروسازی‌ها، فولاد، معادن، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاه‌ها، مخابرات و نفت گاز بود. برای شروع فرآیند، نخست باید افراد مشمول را مشخص می‌کردند. بنابراین شروع به دهک بندی کرده و ۶ دهک جمعیتی کشور از پایین‌ترین درآمد به بالا (در حدود ۴۲ میلیون نفر) مشخص شدند. پس از این مرحله، اقدام به انتقال یک شرکت دولتی به زیرمجموعه سازمان خصوصی‌سازی تحت عنوان شرکت کارگزاری سهام عدالت کردند.

   بدین ترتیب شرکت های تعاونی عدالت شهرستانی در کلیه شهرستان‌های کشور به تعداد ۳۳۷ شرکت و شرکت سرمایه‌گذاری استانی در هر استان متشکل از شرکت های تعاونی در کلیه استان‌های کشور درمجموع به تعداد ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری، تأسیس شد. آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت در تاریخ ۹ بهمن ۸۴ و پس از اصلاح متن اولیه که خود در ۲۳ آبان ۸۴ مصوب هیئت‌وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید.

   در مرحله اول واگذاری این سهام به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه‌هایی به عنوان برگهسهام عدالت نیز به مشمولان این طرح داده شد. ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد به یک‌ میلیون تومان افزایش یافت. قرار بود که برای گروه‌های کم‌درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت گردد.

   مشمولان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

   سهام عدالت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ در ادامه متن به شرح این سوال می‌پردازیم.

   • مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی: گروه تخفیف‌دار محسوب می‌شوند و همه اعضای این گروه سود سهام برای عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ خود را دریافت کرده‌اند.
   • روستاییان و عشایر: سود عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ سهام خود را دریافت کرده‌اند.
   • کارگران فصلی ساختمانی: آن‌ها هم‌سود مربوط به عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ را گرفته‌اند.
   • گروه سایر اقشار: گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد هستند که آن‌ها هم‌سود عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ را به طور کامل دریافت کرده‌اند.
   • گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری هستند.

   نحوه استعلام سهام عدالت:

   برای استعلام، لازم است وارد سامانه سهام عدالت به آدرس زیر شوید:

   www.samanese.ir

   برای مشاهده سهام عدالت با واردکردن کد ملی و پر کردن اطلاعات شخصی، در صورت تعلق، برگه سهام نمایش داده می‌شود: در این برگه سهام، ۷ ردیف مشاهده می‌گردد که شامل ارزش سهام تخصیصی اولیه با توجه به بعد خانوار، مجموع مبالغ دریافت شده توسط دولت از محل سود سهام، سود پرداخت‌شده نقدی، ارزش اقساط تسویه شده، بهره‌مندی از تخفیف دو دهک اول، باقی‌مانده ارزش اولیه سهام تخصیصی، دارایی مشمول (ارزش اسمی سهام متعلق به مشمول) است. حال به توضیح هر یک از موارد فوق می‌پردازیم:

   ارزش سهام تخصیصی اولیه با توجه به بعد خانوار: ارزش سهام اختصاص‌یافته باملاحظه تعداد اعضای خانواده

   مجموع مبالغ دریافت شده توسط دولت از محل سود سهام: کل مبلغ سودی که سهام اختصاص‌یافته به شما تا تاریخ صدور این صورت‌وضعیت (صورت‌حساب) ایجاد کرده است.

   سود پرداخت‌شده نقدی: مبلغ سودی که سهام اختصاص‌یافته به شما ایجاد کرده و در سنوات قبلی، به صورت نقدی به شما پرداخت‌شده است.

   ارزش اقساط تسویه شده: مبلغ خالص سودی که به عنوان اقساط شما محاسبه‌شده و بابت اقساط سهام پرداخت‌شده است. به عبارتی اگر از مجموع مبالغ دریافت شده توسط دولت از محل سود سهام، سود پرداخت‌شده نقدی را کسر کنیم به ارزش اقساط تسویه می‌رسیم.

   بهره‌مندی از تخفیف دو دهک اول: مبلغی که شما از تخفیف دو دهک اول برخوردار شده‌اید و به همان میزان از پرداخت اقساط معاف هستید.

   باقی‌مانده ارزش اولیه سهام تخصیصی: مبلغی از ارزش اولیه سهام شما که قسط آن از محل سود دریافتی پرداخت‌نشده و می‌تواند توسط شما پرداخت شود تا به دارایی شما افزوده شود.

   دارایی مشمول (ارزش اسمی سهام متعلق به مشمول): مبلغی از سهام شما که اقساط آن پرداخت‌شده و اکنون متعلق به شماست.

   سامانه پشتیبانی سهام عدالت

   شماره مرکز پشتیبانی مرکزسهام عدالت۸۳۳۳۸ می‌باشد که به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات مردم است. آمار و داده‌های موجود حاکی از رشد ۱۶ درصدی پرداخت سود از سال ۹۵ به ۹۶ است. به طوری که این سود به ۱۷۵ هزار تومان برای هر مشمول، ارتقا یافته است.

   سود سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

   این سهام متشکل از یک سبد سرمایه‌گذاری است و سهامداران در سود و زیان شرکت‌ها سهیم هستند. سود سهام برای هر یک از افراد خانوار به حساب خود آن فرد واریز می‌شود و مانند یارانه‌ها، تمام سود به حساب سرپرست خانوار منتقل نمی‌شود. هر فرد از خانواده در هنگام ثبت‌نام این طرح به طور جداگانه، شماره شبای حساب خود را در سیستم به ثبت رسانده است و درنتیجه برای دریافت سود هم نیازی به دریافت سهم خود از سرپرست خانوار ندارد. افراد می‌توانند وضعیت سهام خود را ازسایتسهام عدالتپیگیری و مشاهده کنند. دوره مجازاین سهام به پایان رسیده است. اکنون به دلیل نبود مجوز و ظرفیت‌های قانونی، ثبت و توزیع سهام به افراد جدید صورت نمی‌گیرد.

   اگر وضعیت جدیدی برای ثبت‌نام افراد تازه در سامانه شکل بگیرد، اطلاع‌رسانی‌های لازم از طریق مراجع و پایگاه‌های عمومی دولتی انجام خواهد گرفت. مرحله اول واریز سود این سهام در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ پیگیری انجام شد و واریز سود مرحله سوم هم در مردادماه ۱۳۹۸ صورت گرفت. بر اساس مصوبه دولت، مشمولان نهادهای حمایتی دو برابر افراد دیگر، سهام دریافت کرده‌اند و به همین میزان واریز سود سهام کمیته امداد و بهزیستی بیشتر از گروه‌های دیگر است.

   عرضه سهام عدالت در بورس

   چالش هایی پیرامون عرضه این سهام در بورس وجود دارد. نخست آنکه این موضوع نیاز به تصویب توسط مجلس شورای اسلامی دارد. همچنین در شرایطی که مالکیت آن در اختیار شرکت های تعاونی سهام عدالت استانی است، امکان عرضه آن در بورس وجود ندارد و باید از ساختار قبلی خود جدا شود. باید به این نکته توجه داشت که حضور همه سهامداران در بورس، سیستم پاسخ‌گویی بورس را مختل خواهد کرد و نیاز به بسترسازی مناسب است. این عرضه می‌تواند به طرق مختلفی از جمله مستقیم و صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF باشد. قطعا هر روش معایبی دارد و بهتر است روش عرضه را نمایندگان مجلس با همکاری دولت مشخص کنند. با توجه به عدم اقبال در روش عرضه بلوکی دولت باید روش‌های واگذاری را متفاوت کند، به گونه‌ای که برای واگذاری سهام دولت و این شرکت‌های بورسی و فرابورسی تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

    

    

    نام شعبه
    کد استان
    شماره تماس
    نشانی
    رشت
    031
    33264978-9
    رشت،بلوار معلم شرقی،نبش کوچه نیایش6 ،مجتمع اکبری ،طبقه دوم، واحد2
    تبریز 041 35427683
    آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان ارتش جنوبی ، پشت ساختمان پست مرکزی، طبقه دوم
    ساری
    011 33250175 ساری، بلوارخزر روبروی مجتمع پزشکی طوبی طبقه3
    زنجان 024 33560320 زنجان، خیابان سعدی شمالی، روبروی بیمارستان ارتش، نبش کوچه فروردین، ساختمان کارگزاران، طبقه اول واحد یک
    کیش 076
    44480677
    جزیره کیش، میدان امیر کبیر، ساختمان آنا، طبقه دوم
    گرگان 017 32551161 گرگان، بلوار ناهارخوران، نبش عدالت74، پاساژ تندیس،طبقه 3
    مشهد 051 37660822-4
    مشهد، بلوار خیام، ارشاد 8، مهندس 8، پلاک 61، طبقه 4
    همدان
    081
    38253792
    همدان، خیابان میرزاده عشقی، پایین تر از تالار حافظ، نبش کوچه سجادی 2، تالار منطقه‌ایی بورس، طبقه همکف
    ارومیه 044 38482843 ارومیه، خیابان سربازان گمنام، جنب ساختمان بورس، طبقه اول واحد1
    اصفهان 031 36204002
    اصفهان، چهارباغ بالا, مجتمع کوثر, فاز 2, طبقه 3, واحد 514
    کرمان 034 32435449
    کرمان، خیابان هزار یک و شب شمالی، حد فاصل کوچه 15 و 17، ساختمان بانک سپه، طبقه 2، واحد 4
    کرج 026 32770284 البرز،کرج، بلوار دانش آموز، نرسیده به میدان مادر ،ساختمان پردیس، تالار بورس منطقه ای کرج ،طبقه همکف
    تهران - سعادت آباد
    021 22081433
    تهران، سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج خیابان برادران پورزند، مجتمع تجاری اداری میلاد پلاک84 طبقه4،واحد402
    کرمانشاه
    083 38252241 کرمانشاه، بلوار شهید بهشتی، مقابل صنایع و معادن، سازمان بورس منطقه‌ایی
    یزد
     035 38352353
    یزد، میدان اطلسی (جانباز)، ساختمان اطلس، طبقه همکف و اول
    فارس
    071 36248701
    شیراز،معالی آباد،خیابان رهبرماه،بلوار دکتر شریعتی،ساختمان تجاری آفتاب فارس، طبقه دوم،واحد401
    تهران - شعبه مرکزی
     021  43024000 تهران ، بلوار نلسون ماندلا(جردن) ، خیابان ناهید غربی ، پلاک31
    تهران - جهان کودک
     021 43024000
    تهران، خيابان آفريقا، پايين تر از چهارراه جهان کودک، نبش کوچه 25، ساختمان شماره 29، طبقه همکف تالار اختصاصی کارگزاری بانک سامان
     قم  025  37744581  قم، میدان رسالت، مجتمع تجاری اداری نگین شهر، طبقه اول، واحد 102                         
   Loading