عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گوی نوروزی :مقررات بازارگردانی اصلاح می‌شود.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گوی نوروزی :مقررات بازارگردانی اصلاح می‌شود.

رضا عیوض‌لو در گفت‌وگوی نورورزی خود با  خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ، عملکرد معاونت نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار را در سه حوزه بازار اولیه، ناشران و نظارت بر بورس‌ها ارزیابی کرد.

وی با اشاره به جزییات فعالیت‌های بازار اولیه گفت: در بخش افزایش سرمایه‌ها، موضوع الکترونیکی کردن حق تقدم و اجرایی کردن افزایش سرمایه‌ها را در دستور کار قرار دادیم که این اقدام با موفقیت انجام شد.

عیوض‌لو اظهار داشت: این اتفاق به عنوان یک گام موثر در راستای افزایش مشارکت سرمایه‌گذاران تلقی می‌شود تا سرمایه‌گذاران بتوانند از این طریق در افزایش سرمایه‌ها شرکت کنند.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به رشد ۵۰ درصدی افزایش سرمایه‌ شرکت‌ها در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: سال گذشته رقمی معادل ۲۹۴ همت افزایش سرمایه انجام شد که این عدد امسال به رقمی بیش از ۴۳۰ همت رسیده است.

رشد ۵۰ درصدی افزایش سرمایه‌ شرکت‌ها در سال ۱۴۰۲

وی به فعالیت‌های انجام شده در حوزه تامین مالی‌اشاره کرد و افزود: با تلاش‌های صورت گرفته از سوی مدیریت بازار اولیه و نیز شرکت بورس تهران، پذیره‌نویسی شرکت پروژه‌ها با موفقیت انجام شد به طوری‌که با استفاده از این ابزار، تامین مالی خوبی از طریق بازار سرمایه صورت گرفت.

عیوض‌لو ادامه داد: در سال گذشته نخستین پذیره‌نویسی شرکت پروژه صورت گرفت که این اتفاق می‌تواند آغازی برای تامین مالی طرح‌های تولیدی در بازار سرمایه باشد.

توسعه بازار اوراق بهادار مبتنی بر رتبه اعتباری

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر فعالیت‌های انجام شده در بازار بدهی به سنا، اعلام کرد: در این زمینه تلاش کردیم تا جهت توسعه تأمین مالی شرکت ها، انتشار اوراق بهادار مبتنی بر رتبه اعتباری و بدون ضامن را فراهم کنیم.

وی رویکرد سازمان بورس را افزایش کیفیت اعتباری بانیان در انتشار اوراق دانست و ادامه داد: این اتفاق می‌تواند کمکی در توسعه این بازار و رفع ریسک‌های آن برای تامین مالی باشد.

عیوض‌لو به اتفاقات مهم رخ داده در تامین مالی شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: در این زمینه شاهد افزایش تعداد شرکت‌هایی بودیم که اقدام به تامین مالی از این بازار کردند.

افزایش ۳۰ درصدی تامین مالی شرکت‌ها از بورس

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه در سال ۱۴۰۲ با افزایش ۳۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ همراه بود، اظهار داشت: این امر نشان‌دهنده فراگیر شدن تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که قادر به تامین مالی از طریق سیستم بانکی نبودند با ورود به بازار سرمایه اقدام به تامین مالی کردند.

عیوض‌لو با بیان این که در سال ۱۴۰۲ میانگین تامین مالی به ازای هر برگه اوراق بهادار کاهش پیدا کرده است، گفت: این امر نشان از آن دارد که شرکت‌های کوچک و متوسط هم برای تامین مالی در حال ورود به سمت بازار سرمایه هستند، بنابراین تامین مالی از طریق بازار اولیه را می‌توان به عنوان رویدادی بزرگ در بازار سرمایه قلمداد کرد.

حمایت از حقوق اقلیت سهامداران

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرای دقیق دستورالعمل‌ها را به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی در حوزه ناشران معرفی کرد و افزود: رویکرد اصلی سازمان بورس در دستورالعمل حاکمیت شرکتی، حمایت از حقوق اقلیت سهامداران بود.

به گفته وی، با توجه به اصلاحاتی که در اواخر سال ۱۴۰۱ در دستورالعمل حاکمیت شرکتی انجام شد، تاکید خود را بر اجرای دقیق این دستورالعمل توسط ناشران قرار دادیم.

تغییرات دستورالعمل حاکمیت شرکتی

عیوض‌لو به تغییرات دستورالعمل حاکمیت شرکتی اشاره کرد و به سنا، گفت: این تغییرات با هدف افزایش پاسخگویی هیات مدیره ناشران صورت گرفت و به دنبال صورت گیری بستر مطالبه‌خواهی در بین سهامداران نسبت به هیات مدیره ناشران بوده ایم که این امر از طریق گزارش‌گری‌های مختلف هیات مدیره شرکت ها، رخ خواهد داد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که این گزارش‌گری‌ها مبنایی برای پاسخگویی هیات مدیره در مجامع عمومی به سهامداران خواهد بود.

افزایش برگزاری مجامع الکترونیکی ناشران

وی به اقدامات توسعه‌ای انجام شده با هدف حمایت از حقوق سهامداران اشاره کرد و افزود: افزایش برگزاری مجامع الکترونیکی ناشران نسبت به سال ۱۴۰۱ نویدبخش تسهیل حضور سهامداران و افزایش مشارکت آنها در مجامع بوده است.

عیوض‌لو با تاکید بر برآورده کردن منافع همه ذینفعان اعلام کرد: پای ثابت اجرای دستورالعمل حاکمیت شرکتی مشارکت جدی همه سهامداران در مجامع بوده تا هیات مدیره شرکت‌ها را از این طریق پاسخگو کنند.

افزایش قابل توجه پرداخت سود از طریق سجام

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: در حوزه ناشران شاهد افزایش قابل توجه پرداخت سود از طریق سجام بودیم، این موضوع‌ به عنوان رویکرد مثبتی تلقی می‌شود که در حوزه ناشران رخ داد.

برگزاری میز صنعت برای حمایت از حقوق سهامداران

وی با بیان این که در راستای حمایت از حقوق سهامداران برگزاری میز صنعت با جدیت بیشتری در سال ۱۴۰۲ دنبال شد، به سنا، گفت: اکنون بالغ بر ۲۲ میز صنعت برگزار شده و برای صنایعی که با مشکلات بیشتری روبرو بودند بالغ بر ۳ میز صنعت برگزار شد.

عیوض‌لوادامه داد: در میز صنعت، مسایل و مشکلات با جزییات بسیار زیادی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در ادامه فعالیت‌های خود در این حوزه تلاش کردیم تا تشکل‌های صنفی واتحادیه‌ها فعال‌تر شوند.

کاهش زمان توقف نمادهای معاملاتی

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر کاهش زمان توقف نمادهای معاملاتی به خبرنگار سنا اعلام کرد: همه تلاش خود را به کار گرفتیم تا نقدشوندگی افزایش یابد و تعداد روزهای توقف نماد را به حداقل ممکن برسانیم که این اتفاق به عنوان دستاوردی مثبت در حوزه ناشران تلقی می شود.

راه‌اندازی بازار توافقی در فرابورس

وی با اشاره به اقدامات توسعه‌ای در حوزه بازار سرمایه اعلام کرد: در سالی که گذشت بازار توافقی در فرابورس راه‌اندازی شد، این بازار می‌تواند زمینه حضور شرکت‌هایی که از استاندارد حضور در بازار اصلی بورس تهران و فرابورس برخوردار نیستند را فراهم کند.

عیوض‌لوادامه داد: اکنون به دنبال رفع مشکلات بازار توافقی هستیم و امیدواریم که در آینده شاهد افزایش تعداد شرکت‌هایی باشیم که در این بازار پذیرش می‌شوند.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در بورس زمینه توسعه قرارداد آتی را فراهم کردیم که این قرارداد در آینده با توسعه بیشتری همراه خواهد شد.

اصلاح مقررات در حوزه بازارگردانی

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بازارگردانی اعلام کرد: اکنون در حوزه بازارگردانی به سمت اصلاح مقررات و نیز اصلاح مدل‌های عملیاتی پیش رفته‌ایم.

عیوض‌لو با تاکید بر اختیاری شدن بازارگردانی در بازار پایه اظهار داشت و به سنا گفت : اکنون شاهد وجود برخی از نقاط ضعف در بازارگردانی بازار هستیم که می‌تواند در مواقع حساس تهدیدی برای بازار سرمایه تلقی شود.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: سعی ما بر این بود تا ضمن شناخت ایرادها به سمت اصلاح نقاط ضعف برویم اما ادامه اصلاحات باید در دستور کار هیات مدیره سازمان بورس قرار بگیرد تا به مرحله اجرا برسد.

وی در ادامه با اشاره به تغییر مدل بازارگردانی در بازار افزود: مدل فعلی که منابع ناشران درگیر بازارگردانی می‌شود چالش‌هایی را با خود به همراه دارد که بخشی از آن با حاکمیت شرکتی سازگار نیست.

عیوض‌لو در ادامه گفت‌و گوی خود با سنا با بیان این که اعتقاد ما این است که بازارگردان‌ها می‌توانند به صورت حرفه‌ای‌تر بازار را دنبال کنند، گفت: بازارگردان‌ها با مدل فعلی به اهداف خود دست پیدا نکردند و در این مسیر به دنبال افزایش نقدشوندگی و کاهش اثر قیمتی در بازار بودند؛ در حالی که به نظر می‌رسد می‌توانستند در این زمینه فعال‌تر ظاهر شوند.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در راستای مصوبه قبلی هیات مدیره سازمان بورس که بازارگردانی در بازار پایه اختیاری شد، مسوولان این موضوع را در حوزه نظارت از ابعاد مختلف بررسی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع بازارگردانی در بازار با پیچیدگی‌های زیادی همراه است و این موضوع از سال ۹۹ الزامی شد، به مدت ۲ سال اجرا شد و اکنون با انبوهی از عملیات روبرو هستیم که اتفاق افتاده است.

عیوض‌لو با اعلام اینکه تصمیماتی که در این زمینه اتخاذ می‌شود باید با در نظر گرفتن همه ابعاد این موضوع باشد، گفت: در این حوزه، مدیریت نظارت بر بورس ها جلساتی را با فعالان بازار برگزار کردند که در صورت جمع بندی پیشنهادها به هیات مدیره ارجاع داده خواهد شد تا تصمیم متقاضی اتخاذ شود.

ایجاد چارچوب در حوزه معاملات الگوریتمی

وی به جزییات معاملات الگوریتمی در بازار سهام اشاره کرد و به سنا، گفت: در این زمینه نظام‌بندی خوبی وجود نداشت و سعی کردیم تا در یک سال اخیر به یک نظام‌بندی معقول در حوزه معاملات الگوریتمی دست پیدا کنیم.

عیوض‌لو ادامه داد: در این راستا تلاش کردیم تا همه معاملاتی که در بازار در حوزه الگوریتمی براساس روش شناسی توسعه پیدا کرد شناسایی شوند و امکان رهگیری برای معاملات انجام شده وجود داشته باشد.

افزایش سوت‌زنی‌ها در بازار سهام

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این که بحث فعال کردن اداره دیده‌بان سلامت یکی از راه‌هایی است که سازمان بورس می‌تواند در مسیر سلامت بازار سرمایه قدم بردارد، گفت: این اداره پرونده‌هایی که از سمت سوت‌زن‌ها ارایه شد را مورد پیگیری قرار داد، در سال ۱۴۰۲ چندین پاداش به سوت‌زن‌ها ارایه و منجر به برخی از اقدامات اصلاحی در حوزه نظارت و ناشران شد.

وی خاطرنشان کرد: باید اقدامی صورت بگیرد تا معاملات شناسایی شوند و امکان رهگیری برای همه معاملات انجام شده از طریق این بستر وجود داشته باشند، این موضوع اقدامات سازمان بورس را در حوزه نظارت، سازمان یافته‌تر خواهد کرد.

عیوض‌لو با اعلام این که حجم سوت‌زنی‌ها زیاد است اما گاها مدارک و مستندات افرادی که اقدام به سوت‌زنی می‌کنند، کامل نیست و قابلیت پیگیری ندارند، گفت: پرونده‌هایی که در مسیر پیگیری قرار می‌گیرند به ۱۰ درصد سوت‌زنی‌ها منجر می‌شود.

برنامه‌های سازمان بورس در حوزه نظارت

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به برنامه‌های سال آینده سازمان بورس و اوراق بهادار در حوزه نظارت اشاره کرد و به سنا، گفت: بازارگردانی از جمله اقداماتی است که باید مورد تقویت قرار بگیرد.

وی با بیان این که سعی می‌کنیم تا تمرکز جدی خود را درحوزه پیشگیری قرار دهیم، ادامه داد: ترجیح ما این است که تا حد ممکن از تخلفات در بازار جلوگیری کنیم و مانع از ایجاد پرونده تخلفاتی در بازار شویم.

عیوض‌لو با بیان این که این موضوع از کانال ایجاد لایه‌های نظارتی مختلف رخ می‌دهد، اظهار داشت: لایحه‌های نظارتی در حوزه ناشران از کانال کمیته‌های هیات مدیره مانند کمیته حسابرسی و کمیته مدیریت ریسک اتفاق می‌افتد که این کمیته‌ها می‌توانند لایه نظارتی باشند و از رخداد تخلف در حوزه ناشران جلوگیری شود.

تطبیق فعالیت نهادهای مالی با مقررات

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که در حوزه بازار تمرکز جدی خود را بر روی تطبیق قرار خواهیم داد، افزود: نهاد مالی و فعال بازار که در کارگزاری حضور دارند باید فعالیت خود را با مقررات تطبیق دهند تا دیگر نیازی به حوزه نظارتی وجود نداشته باشد و بتوان از این طریق تا حد ممکن از وقوع تخلفات در بازار جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: در سازمان بورس مساله آموزش در حوزه بازار و ناشران در دستور کار داریم تا ذینفعان، آشنایی بیشتری را با مقررات حاکم بر بازار داشته باشند و بتوان از این طریق تا حد ممکن از وقوع رخدادهای نامناسب در بازار جلوگیری کرد.

نقش بازار سرمایه در فعالیت بنگاه‌های تولیدی

عیوض‌لو به نقش بازار سرمایه در تحقق اهدافی مانند مهار تورم، اشتغال زایی و افزایش تولید در کشور اشاره کرد و در گفت و گو با سنا، افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار در این زمینه از نقش بسیار جدی برخوردار است، بازار سرمایه در تحقق اهداف تاثیرگذار بوده و از قابلیت زیادی در پیش‌بینی متغیرهای اقتصادی برخوردار است.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به اثرپذیری بازار سرمایه از تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت یا مجلس اشاره کرد و گفت: همه به دنبال افزایش تولید ملی، تحقق اهداف رشد صنعت و درآمد سرانه مردم هستند، این موضوع جز با ایجاد یک بازار شفاف که چشم‌انداز مناسبی برای سوآوری داشته باشد ایجاد نمی‌شود.

وی با تاکید بر این که پیش‌بینی‌پذیری متغییرها به عنوان یک مقوله مهم شناخته می شود اما ایجاد چشم‌انداز مثبت موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، افزود: باید چشم انداز به گونه‌ای ترسیم شود تا سرمایه‌گذار تمایل بیشتری به ورود سرمایه‌های خود در بازار داشته باشد، این موضوع بازار سرمایه را در تحقق شعار سال کارآمد خواهد کرد.Loading