گزارش هفتگی بازار

بازار سهام روز به روز در حال گسترش است و همین موضوع نیز سبب شده است که تعداد فعالین این بازار همواره در حال افزایش باشد. با توجه به حساسیت بالای بازارهای مالی، هر اتفاق اقتصادی و سیاسی هرچند کوچک می‌تواند اثرات بااهمیتی بر بازار سهام داشته باشد؛ بنابراین رصد روزانه بازار و همچنین اتفاقات مهم اقتصادی و سیاسی، برای سرمایه‌گذاران ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به گسترش فضای مجازی در جامعه، تنوع بالای منابع اطلاعاتی و همچنین سرعت بالای انتشار اخبار و شایعات در بازار، جمع‌آوری اخبار و اطلاعات صحیح توسط سرمایه‌گذاران خرد کاری بسیار وقت‌گیر و دشوار بوده و حتی می‌تواند باعث گمراهی سرمایه‌گذاران نیز بشود. کارگزاری بانک سامان با در اختیار داشتن تیمی حرفه‌ای متشکل از تحلیلگران بنیادی، تحلیلگران تکنیکال و همچنین تحلیلگران بازارهای جهانی، ضمن پوشش تمام اخبار بااهمیت برای سرمایه‌گذاران، با ارائه اخبار و تحلیل‌های به روز، تمام نیازهای تحلیلی سرمایه‌گذاران خرد را برطرف می‌کند؛ بنابراین با عضویت در کانال اطلاع‌رسانی کارگزاری بانک سامان، به صورت کاملا یکپارچه از تمام اخبار و اطلاعات تحلیلی مورد نیاز بهره‌مند شوید. شایان ذکر است که تیم تحلیلی کارگزاری بانک سامان با ارائه بولتن‌های تحلیلی هفتگی، سرمایه‌گذاران را از تمامی اتفاقات مهم داخلی و خارجی موثر بر بازار سهام مطلع می‌کند. همچنین با عضویت در کانال تحلیلی کارگزاری بانک سامان می‌توانید به صورت روزانه از تمامی اخبار مهم و کلیدی بازار سهام آگاه شوید.


هر چند که در هفته گذشته و با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بازار سهام کمی نسبت به هفته‌های اخیر وضعیت بهتری را تجربه کرد اما بازار سهام کماکان وضعیت بسیار اسفناکی دارد. وضعیت بسیار اسفناک سال‌های اخیر بازار سهام سبب شده است تا عموم سرمایه‌گذاران از این بازار مولد فراری شده و انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این بازار نداشته باشند. این موضوع می‌تواند یکی از بدترین اتفاقات اقتصادی ممکن برای هر کشوری محسوب شود زیرا بازار سهام آینه تمام نمای اقتصادی کشورهاست و ضعف این بازار می‌تواند تبعات بسیار سنگینی را در بلندمدت برای کشور  به همراه داشته باشد. قابل توجه است که به علت ریزش‌های مداومی که در بازار سهام شاهد بوده‌ایم و همچنین نبود هیچ‌گونه برنامه حمایتی موثر برای بهبود وضعیت این بازار، سرمایه‌گذاران اکنون در اوج ناامیدی هستند. این ناامیدی شدید از بازار سهام سبب شده است تا سرمایه‌گذاران انگیزه‌ای برای ورود به بازار سهام نداشته باشند؛ همین موضوع نیز سبب شده است تا شاهد ورود پول پرقدرت به بازار سهام نباشیم. برای بهبود وضعیت بازار سهام نیاز است تا دولت جدید برخلاف دولت‌های قبلی حمایت قوی و موثری را از این بازار مولد داشته باشد. با توجه به اهمیت بسیار بالای بازار سهام، ایجاد ثبات در قوانین و اتخاذ سیاست‌های حمایتی موثر از این بازار باید از مهم‌ترین اولویت‌های دولت جدید باشد.

در ارتباط با قیمت‌های جهانی، به طور کلی هفته‌ای پر نوسان و نسبتا منفی را شاهد بودیم. کاهش حدود دو درصدی در قیمت انواع نفت در کنار افزایش حدود یک درصدی در شاخص LME و همچنین کاهش بیش از دو درصدی در شاخص S&P GSCI نشان از وضعیت نسبتا منفی در کلیت بازارهای کالایی جهان در یک هفته گذشته دارد. از مهم‌ترین کامادیتی‌های تاثیرگذار در بورس نیز می‌توان به فولاد، مس، آلومینیوم، سرب، روی، ذغال‌سنگ و سنگ آهن اشاره کرد که در مجموع این کامادیتی‌ها نیز وضعیت نسبتا پر نوسانی را در یک هفته گذشته تجربه کردند. در هفته گذشته و از بین کامادیتی‌های مهم در حوزه صنایع، مس و ذغال‌سنگ وضعیت خوبی را از نظر قیمتی تجربه کردند. فولاد، روی و آلومینیوم نیز به عنوان کامادیتی‌های مهم بر روی بازار سهام ایران در هفته گذشته وضعیت نسبتا بدی را تجربه کردند. با وجود نزولی که در قیمت انواع نفت در یک هفته اخیر شاهد بوده‌ایم، قیمت نفت برنت به عنوان یک شاخص معتبر در زمینه قیمت‌گذاری نفت در جهان، نسبت به یک سال گذشته حدود 7 درصد رشد داشته است. لازم به ذکر است که قیمت نفت برنت در یک ماه اخیر حدود 3 درصد رشد را تجربه کرده است. قیمت جهانی طلا نیز در یک سال گذشته در مجموع رشد حدود 22 درصدی داشته است؛ این درحالی است که در یک سال گذشته، قیمت انواع نفت همانطور که اشاره شد رشد حدود 7 درصدی، قیمت ذغال‌سنگ رشد حدود 1 درصدی، قیمت آلومینیوم رشد حدود 14 درصدی، قیمت روی رشد حدود 24 درصدی، قیمت سرب رشد حدود 6 درصدی و قیمت مس رشد نزدیک به 21 درصدی را تجربه کرده‌ است. شایان ذکر است که قیمت فولاد نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین کامادیتی‌های موثر بر بازار سهام ایران در یک سال گذشته ریزش حدود 9 درصدی را تجربه کرده است.

 

در ادامه به بررسی بازدهی بازار ها در هفته منتهی به 20 تیرماه 1403 می پردازیم: