گزارش هفتگی بازار

بازار سهام روز به روز در حال گسترش است و همین موضوع نیز سبب شده است که تعداد فعالین این بازار همواره در حال افزایش باشد. با توجه به حساسیت بالای بازارهای مالی، هر اتفاق اقتصادی و سیاسی هرچند کوچک می‌تواند اثرات بااهمیتی بر بازار سهام داشته باشد؛ بنابراین رصد روزانه بازار و همچنین اتفاقات مهم اقتصادی و سیاسی، برای سرمایه‌گذاران ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به گسترش فضای مجازی در جامعه، تنوع بالای منابع اطلاعاتی و همچنین سرعت بالای انتشار اخبار و شایعات در بازار، جمع‌آوری اخبار و اطلاعات صحیح توسط سرمایه‌گذاران خرد کاری بسیار وقت‌گیر و دشوار بوده و حتی می‌تواند باعث گمراهی سرمایه‌گذاران نیز بشود. کارگزاری بانک سامان با در اختیار داشتن تیمی حرفه‌ای متشکل از تحلیلگران بنیادی، تحلیلگران تکنیکال و همچنین تحلیلگران بازارهای جهانی، ضمن پوشش تمام اخبار بااهمیت برای سرمایه‌گذاران، با ارائه اخبار و تحلیل‌های به روز، تمام نیازهای تحلیلی سرمایه‌گذاران خرد را برطرف می‌کند؛ بنابراین با عضویت در کانال اطلاع‌رسانی کارگزاری بانک سامان، به صورت کاملا یکپارچه از تمام اخبار و اطلاعات تحلیلی مورد نیاز بهره‌مند شوید. شایان ذکر است که تیم تحلیلی کارگزاری بانک سامان با ارائه بولتن‌های تحلیلی هفتگی، سرمایه‌گذاران را از تمامی اتفاقات مهم داخلی و خارجی موثر بر بازار سهام مطلع می‌کند. همچنین با عضویت در کانال تحلیلی کارگزاری بانک سامان می‌توانید به صورت روزانه از تمامی اخبار مهم و کلیدی بازار سهام آگاه شوید.


کماکان و طبق روال روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌های اخیر، بازار سهام وضعیت خوبی ندارد و سهام‌داران این بازار در شرایط بسیار سخت و دشواری قرار دارند. با وجود تورم‌های بسیار وحشتناک چند سال اخیر، بازار سهام وضعیت بسیار بدی داشته و سهام‌داران این بازار نسبت به سایر بازارها در بدترین وضعیت ممکن قرار گرفته‌اند. قابل توجه است که از ابتدای مرداد ماه سال 1399 تا کنون قیمت دلار حدود 180 درصد، سکه حدود 330 درصد، مسکن حدود 300 درصد، بیت کوین حدود 1500 درصد و حتی سپرده بانکی نیز بیش از 100 درصد رشد را تجربه کرده است. این درحالی است که در دوره اشاره شده بورس رشد خاصی را تجربه نکرده و عملا جاماندگی قابل توجه بورس نسبت به سایر بازارها به وضوح قابل مشاهده است. شایان ذکر است که با وجود تجربه چندین سال تورم سنگین، اما باز هم قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها فاصله بسیار قابل توجهی را نسبت به قیمت سال 1399 خود دارند و حتی با چند برابر شدن قیمت‌های فعلی نیز به قیمت سال 1399 خود نمی‌رسند. از مهم‌ترین دلایل وضعیت اسفناک بازار سهام در چند سال اخیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت‌گذاری دستوری
  • وضع قوانین عجیب بدون توجه به بازار سهام
  • اولویت قرار دادن کسری بودجه و عدم توجه به بازار سهام
  • نرخ‌گذاری عجیب خوراک و سوخت (حذف مزیت نسبی با نرخ‌گذاری نامناسب)
  • فاصله قابل توجه نرخ دلار نیما و آزاد
  • حذف و اصلاح معافیت‌های مالیاتی
  • انتشار قابل توجه اوراق با نرخ بهره بسیار بالا (بالا بردن بسیار شدید هزینه‌های تامین مالی)

اوج ناامیدی و بی‌اعتمادی در بازار سهام به وضوح قابل مشاهده است و سهام‌داران در شرایط بسیار سختی قرار گرفته‌اند. بازار سهام کاملا به حال خود رها شده است و هیچ‌گونه عکس‌العمل و اقدام موثری برای خروج از این وضعیت اسفناک مشاهده نمی‌شود. بر اساس شرایط موجود به نظر می‌رسد که بازار سهام و سهام‌داران متعدد آن هیچ اهمیتی برای مسئولین کشور ندارند و این بازار به طور کامل از اولویت‌ها و برنامه‌های دولت خارج شده است. بازار سهام که از آن به عنوان آینه تمام نمای اقتصاد کشور یاد می‌شود در شرایط فعلی در وضعیتی کاملا بحرانی قرار دارد و با تداوم بی‌برنامگی مسئولین، چشم‌انداز روشنی نیز برای آن پیش‌بینی نمی‌شود.

برای بهبود وضعیت بازار سهام نیاز است تا با اتخاذ برنامه‌‌های حمایتی مختلف، امید از دست رفته سرمایه‌گذاران به بازار سهام باز گردد به گونه‌ای که با اعمال سیاست‌های حمایتی مشخص، سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بازار احساس امنیت کنند. به نظر می‌رسد تا زمانی که اعتمادسازی کافی انجام نشود شاهد ورود پول پرقدرتی به بازار سهام نخواهیم بود؛ بنابراین امید است تا مسئولین اقتصادی دولت هرچه سریعتر با اعمال بسته‌های سیاستی حمایتی قوی، بازار سهام را از بحران خارج کرده و سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در این بازار مولد تشویق کنند.

در ارتباط با قیمت‌های جهانی، به طور کلی هفته‌ای پر نوسان و نسبتا منفی را شاهد بودیم. کاهش حدود یک درصدی در قیمت انواع نفت در کنار افزایش حدود یک درصدی در شاخص LME و همچنین کاهش حدود پنج درصدی در شاخص S&P GSCI نشان از وضعیت نسبتا منفی در کلیت بازارهای کالایی جهان در یک هفته گذشته دارد. از مهم‌ترین کامادیتی‌های تاثیرگذار در بورس نیز می‌توان به فولاد، مس، آلومینیوم، سرب، روی، ذغال‌سنگ و سنگ آهن اشاره کرد که در مجموع این کامادیتی‌ها نیز وضعیت نسبتا پر نوسانی را در یک هفته گذشته تجربه کردند. در هفته گذشته و از بین کامادیتی‌های مهم در حوزه صنایع، مس، روی و سرب وضعیت خوبی را از نظر قیمتی تجربه کردند. اوره، فولاد، سنگ آهن و نفتا نیز به عنوان کامادیتی‌های مهم بر روی بازار سهام ایران در هفته گذشته وضعیت نسبتا بدی را تجربه کردند. با وجود نزولی که در قیمت انواع نفت در یک هفته اخیر شاهد بوده‌ایم، قیمت نفت برنت به عنوان یک شاخص معتبر در زمینه قیمت‌گذاری نفت در جهان، نسبت به یک سال گذشته حدود 10 درصد رشد داشته است. لازم به ذکر است که قیمت نفت برنت در یک ماه اخیر حدود 7 درصد ریزش را تجربه کرده است. قیمت جهانی طلا نیز در یک سال گذشته در مجموع رشد حدود 18 درصدی داشته است؛ این درحالی است که در یک سال گذشته، قیمت انواع نفت همانطور که اشاره شد رشد حدود 10 درصدی، قیمت ذغال‌سنگ ریزش بیش از  14 درصدی، قیمت آلومینیوم رشد حدود 13 درصدی، قیمت روی رشد حدود 21 درصدی، قیمت سرب رشد حدود 12 درصدی و قیمت مس رشد نزدیک به 36 درصدی را تجربه کرده‌ است. شایان ذکر است که قیمت فولاد نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین کامادیتی‌های موثر بر بازار سهام ایران در یک سال گذشته ریزش حدود 3 درصدی را تجربه کرده است.

               

در ادامه به بررسی بازدهی بازار ها در هفته منتهی به 26 اردیبهشت ماه 1403 می پردازیم: