بهترین زمان برای خرید و فروش طلا

بهترین زمان برای خرید و فروش طلا

۱۴۰۱/۱۱/۰۱

زمانی که وضعیت اقتصادی یک کشور دچار تنش‌های شدید و تورم می‌شود؛ اولین فکری که به ذهن افراد می‌رسد این است که چگونه ارزش پول خود را حفظ کنیم؟ در چنین شرایطی، گزینه‌های زیادی مانند سرمایه‌گذاری در طلا، املاک، خودرو، بازار سرمایه و… پیش روی آنها قرار می‌گیرد. اما نکته‌ای که در درجه اول مورد توجه قرار می‌گیرد این است که سرمایه‌گذاری در کدام یک از گزینه‌های موجود بازدهی بیشتر و ریسک کمتری دارد؟ همانطور که گفتیم، طلا یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری است که در شرایط تورمی می‌تواند بازدهی مطلوبی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

 

چرا باید طلا بخریم؟

قبل از بررسی هر مساله‌ای باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید طلا بخریم؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. بسیاری از متخصصان سرمایه‌گذاری معتقدند که قیمت طلا در خلاف جهت برخی از بازارها مانند بازار سرمایه حرکت می‌کند؛ لذا برای تعدیل ریسک سرمایه‌گذاری خود بهتر است بخشی از سرمایه خود را به خرید طلا اختصاص دهید تا در صورت نزولی شدن بازارهای دیگر و کاهش سرمایه شما، بخشی از خسارات وارده، توسط بازدهی حاصل از بازار طلا جبران شود. همچنین با توجه به اینکه طلا نسبت به سایر بازارها، از ثبات بیشتری برخوردار است؛ با سرمایه‌گذاری در طلا می‌توانید سرمایه خود را در برابر نوسانات شدید بازار در مواقع بحرانی حفظ کنید.

 

روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا

امروزه سرمایه‌گذاری در طلا از طرق مختلفی انجام می‌شود. آشنایی با این روش‌ها به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا متناسب با شرایط و اهداف سرمایه‌گذاری خود، بهترین گزینه را انتخاب کنند. در ادامه سه روش اصلی سرمایه‌گذاری در طلا را معرفی می‌کنیم:

خرید فیزیکی طلا

خرید فیزیکی طلا یکی از روش‌های سنتی سرمایه‌گذاری در طلا است که طرفداران زیادی به ویژه در نسل‌های گذشته دارد. در این روش شما می‌توانید با مراجعه حضوری به مراکز معتبر، سکه و طلا را با وزن و عیار مورد نظر خود خریداری کنید. توجه داشته باشید که تشخیص طلای اصل از تقلبی برای هر شخصی امکان پذیر نیست و این مساله امکان کلاهبرداری برای برخی سودجویان را فراهم می‌سازد. لذا برای خرید طلا حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید. از دیگر معایب این روش می‌توان به مشکلات نگهداری و اجرت بالای طلای خریداری شده اشاره کرد. از مزایای این روش می‌توان به نقدینگی بالای آن اشاره کرد. شما می‌توانید در هر زمانی با مراجعه به طلافروشی، طلای خود را به پول نقد تبدیل کنید. توجه فرمایید برای اینکه اجرت کمتری پرداخت کنید بهتر است روی طلاهای آب‌شده تمرکز کنید. خرید شمش‌طلا هم از سرمایه‌گذاری‌های مطمئن به شمار می‌رود.

خرید گواهی سپرده طلا

طلا از جمله کالاهایی است که شرایط لازم را برای معامله در بورس کالا دارد. معاملات طلای بورس کالا در قالب گواهی سپرده صورت می‌گیرد. در واقع سرمایه‌گذاران با خرید گواهی سپرده طلا، به عنوان مالک سکه طلا شناخته شده و در صورت تمایل می‌توانند با ثبت سفارش فروش، هر تعداد از گواهی سپرده خود را به فروش رسانده و سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کنند. بنابراین این روش هم از نقدینگی بالایی برخوردار است. دیگر مزایای این روش عبارتند از:

  • جلوگیری از خطراتی مانند کلاهبرداری و گم‌ یا دزیده‌ شدن طلا
  • شفافیت بالا و سهولت در آگاهی از قیمت واقعی طلا
  • کارمزد پایین نسبت به خرید فیزیکی طلا
  • معافیت از پرداخت مالیات

خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا(Gold Funds) از جمله صندوق‌های قابل‌معامله(ETC) در بورس کالا است که یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا محسوب می‌شود. این روش بهترین گزینه برای کسانی است که دانش و مهارت کافی برای ورود به بازار طلا ندارند.

سرمایه‌گذاران با خرید واحدهای این صندوق‌ها، سرمایه خود را به کارشناسان صندوق که افراد متخصص بوده و روی بازار طلا تسلط کافی دارند، می‌سپارند تا از این طریق بیشترین بازدهی را از بازار طلا بدست آورند. کارشناسان صندوق، بخش زیادی از این سرمایه را در اوراق بهاداری که مبتنی بر طلا هستند سرمایه‌گذاری می‌کنند و بخش کمی از آن را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند تا ریسک معاملات را کاهش دهند از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان سرمایه‌گذاری با پول کم
  • کارمزد پایین
  • ضمانت بانک مرکزی از صندوق طلا
  • ریسک پایین معاملات
  • امکان نقد کردن بخشی از سرمایه( کمتر از ارزش یک سکه)

 

عوامل موثر بر قیمت طلا

برای سرمایه‌گذاری در طلا، تشخیص زمان مناسب برای خرید و فروش و کسب بیشترین بازدهی از این بازار، باید با عواملی که بر قیمت طلا تاثیر‌گذار هستند، آشنا شویم. مهم‌ترین عواملی که قیمت طلا را تحت شعاع قرار می‌دهند عبارتند از:

 

نوسانات قیمت دلار

با توجه به اینکه قیمت طلای جهانی بر مبنای ارز بین‌المللی یعنی دلار، تعیین می‌شود، نوسانات نرخ دلار یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت طلا است. رابطه بین طلا و نرخ ارز به این صورت است که با کاهش ارزش دلار که به معنای تضعیف اقتصاد جهانی است، قیمت طلا افزایش می‌یابد؛ زیرابا کاهش قیمت دلار، ارزش دارایی‌های دلاری کاهش یافته و برای اینکه ارزش دارایی‌های خود را در چنین شرایطی حفظ کنید باید به دنبال گزینه مناسب‌تر مانند طلا باشید. لذا افزایش تقاضا منجر به رشد قیمت طلا خواهد شد. از سوی دیگر با کاهش ارزش دلار، ذخایر ارزی بانک مرکزی کشورها کاهش یافته و به منظور جبران این اتفاق، تصمیم می‌گیرند ذخایر طلای خود را افزایش دهند. بنابراین با کاهش ارزش دلار، میزان تقاضا برای خرید طلا از سوی بانک مرکزی و سرمایه‌گذاران، افزایش یافته و منجر به رشد قیمت طلا می‌شود.

توجه فرمایید مطالب مذکور در رابطه با قیمت جهانی طلا است؛ در حالیکه در کشور ما با افزایش نرخ دلار، قیمت طلا افزایش می‌یابد؛ زیرا در کشور ما، قیمت طلا متاثر از قیمت انس جهانی و نرخ دلار می‌باشد. با رشد این دو عامل، قیمت طلا هم افزایش می‌یابد.

نرخ بهره بانکی

منظور از بهره بانکی، میزان سودی است که به طور ثابت و بدون ریسک، به سپرده‌های بانکی پرداخت می‌شود. در کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی، نرخ بهره بسیار پایین، تعیین می‌شود تا تمایل به سپرده بانکی کاهش یافته و سرمایه افراد در جهت رشد عملکرد اقتصادی به کار گرفته شود. البته گاهی عکس این مطلب اتفاق می‌افتد؛ یعنی با رشد شدید عملکرد اقتصادی که منجر به ایجاد تورم می‌شود؛ سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی در جهت افزایش نرخ بهره تغییر می‌کند تا از این طریق، تمایل افراد به سپرده‌گذاری افزایش یابدو در چین مواردی از طلا به عنوان سپری برای پوشش ریسک استفاده می‌شود. به طور کلی از نظر متخصصان سرمایه‌گذاری، قیمت طلا و نرخ بهره بانکی، رابطه عکس دارند. لازم به ذکر است که این رابطه منوط به عادی بودن شرایط است و ممکن است در شرایط خاصی، این رابطه نقض شود.

تورم

اقتصاددانان معتقدند که ارزش پول یک کشور در اثر تورم، کاهش می‌یابد. از سوی دیگر اگر تورم به شکل کنترل شده شکل گیرد، می‌تواند نشانه اقتصاد قوی یک کشور باشد. در شرایط تورمی، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند به جای نگهداری پول نقد، برای خرید طلا اقدام کنند زیرا طلا از ثبات بیشتری برخوردار است. در چنین مواقعی در پی افزایش تقاضا برای خرید طلا، قیمت آن افزایش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت که قیمت طلا با تورم رابطه مستقیم دارند.

قیمت نفت

به دلیل ماهیت استراتژیکی نفت و طلا، رابطه نزدیکی بین این دو وجود دارد که تحت تاثیر تحولات اقتصادی است. ایالات متحده آمریکا منشا اصلی این تغییرات است. زمانی که قیمت نفت افزایش پیدا می‌کند، گردش مالی نفت نیازمند نقدینگی بیشتری است لذا ایالات متحده آمریکا برای جبران این نقدینگی، اقدام به چاپ دلار می‌کند. افزایش عرضه دلار در بازار جهانی منجر به کاهش ارزش آن می‌شود. در نتیجه کاهش ارزش دلار، دولت‌ها به سمت خرید می‌روند و این تصمیم باعث رشد قیمت طلا می‌شود. در واقع افزایش تقاضا و عرضه محدود طلا باعث نوسانات شدید در قیمت طلا را در پی دارد.

 

نوسان‌گیری از طلا بهتر است یا نگهداری بلندمدت آن؟

اگرچه بازار طلا نسبت به سایر بازارهای مالی از ثبات بیشتری برخوردار است اما به این معنا نیست که این بازار هیچ‌گاه دچار نوسانات شدید نمی‌شود. بازار طلا در بسیاری از مواقع آرام است اما در برخی مواقع، به منزله یک طوفان سهمگین است که نوسانات شارپی را تجربه می‌کند. عده زیادی تمایل دارند در شرایط نوسانی وارد این بازار شده و از نوسانات شدید طلا در کوتاه‌مدت، کسب سود کنند. اما عده بیشتری با دید بلندمدت وارد این بازار شده و ترجیح می‌دهند با خرید طلا از روش‌های مختلف، سرمایه خود را در برابر تورم حفظ کرده و در بلندمدت، بازدهی بیشتری از این بازار بدست آورند. نقطه مشترک بین هر دو گروه، یافتن بهترین زمان برای خرید و فروش طلا می‌باشد تا حداکثر بازدهی را از سرمایه‌گذاری خود کسب کنند.

 

بهترین زمان برای خرید و فروش طلا

تعیین بهترین زمان برای خرید و فروش طلا یا سکه، مساله‌ای نیست که بتوان با قطعیت درباره‌ آن صحبت کرد. اگرچه همه سرمایه‌گذاران به دنبال بهترین زمان برای معاملات خود هستند اما هیچ یک از آنها زمان دقیق آن را نمی‌داند و بیشتر آنها به صورت سنتی اقدام به خرید و فروش می‌کنند. اگرچه تعیین بهترین زمان برای معاملات طلا، با قطعیت امکان‌پذیر نیست اما به کمک بررسی نمودارهای قیمت طلا و عواملی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، می‌توان به پیش‌بینی دقیق‌تری دست یافت.

 

اقتصاد جهانی

از آنجا که قیمت طلا در کشورهای مختلف، متاثر از قیمت انس جهانی است، با افزایش یا کاهش قیمت طلای جهانی، این تغییرات پس از مدت زمان کوتاهی، به سایر کشورها نفوذ کرده و تغییرات قیمت در طلا اعمال می‌شود. بنابراین قبل از خرید یا فروش طلا باید به قیمت‌های جهانی طلا نیز توجه کرد.

 

میزان عرضه و تقاضا

به طور کلی می‌توان گفت که پایه و اساس تغییرات قیمتی هر دارایی مالی، به میزان عرضه و تقاضای آن دارایی بازمی‌گردد. طلا نیز این قاعده مستثنی نیست. زمانی که میزان عرضه طلا بیشتر از تقاضا باشد، قیمت طلا کاهش می‌یابد. همچنین با پیشی گرفتن تقاضا از عرضه، قطعا شاهد رشد قیمت طلا خواهیم بود. بررسی عرضه و تقاضا تا حدود زیادی می‌تواند به شما در تشخیص زمان مناسب برای خرید و فروش طلا کمک کند.

 

تحلیل روانی بازار طلا

علاوه بر تحلیل نمودار طلا که تاثیر زیادی در تشخیص زمان مناسب برای معاملات طلا دارد؛ تحلیل روانی بازار هم می‌تواند تا حدود زیادی به شما در تشخیص جهت‌گیری قیمت طلا کمک کند. هر گونه اخبار سیاسی و اقتصادی می‌تواند باعث ایجاد یک جو روانی در بازار شده و قیمت طلا را دچار نوسان کند. به عنوان مثال، با خبر شیوع کرونا در جهان، به دلیل نگرانی‌های سرمایه‌گذاران نسبت به صدمات شیوع کرونا بر اقتصاد جهانی، قیمت طلا به شدت افزایش یافت.در بازار داخلی هم قیمت طلا به شدت تحت تاثیر اخبار سیاسی و اقتصادی است.

 

زمان معامله سکه در بورس

وقتی زمان معاملات سکه در بازار بورس فرا می‌رسد و سرمایه‌گذاران به سمت معامله واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا یا اوراق بهادار مبتنی بر طلا، روانه می‌شوند؛ باعث می‌شود خارج از بازار بورس نیز فضای مناسبی برای معاملات طلا فراهم شود که باعث ایجاد نوسان قیمتی در بازار طلا خواهد شد.

 

خرید طلا بهتر است یا سکه؟

برای نوسان‌گیری و کسب بازدهی بیشتر از معاملات طلا، با وجود یکسان بودن قیمت خرید سکه و طلا، سکه گزینه‌ بهتری نسبت طلا است؛ زیرا برای خرید طلای زینتی باید هزینه اجرت و کارمزد هم پرداخت کنید، در حالیکه خرید سکه شامل چنین هزینه‌ای نمی‌شود. بنابراین اگر وجه زینتی طلا برای شما اهمیتی ندارد، سکه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

 

بهترین ساعت برای خرید طلا و سکه

از آنجایی که نوسانات طلا در طول روز کم است، توجه به قیمت لحظه‌ای طلا به ویژه برای نوسان‌گیران بازار طلا از اهمیت بالایی برخوردار است. طلافروشی‌ها معمولا فعالیت خود را از 10 صبح شروع کرده و تا 12 ظهر به مشتریان پاسخگو هستند. عصرها هم از ۴ بعدازظهر تا ۹ شب آماده پاسخگویی به مشتریان هستند. بنابراین خرید یا فروش طلا، قبل از ۱۰ صبح کار عاقلانه‌ای نیست؛ زیرا معمولا قیمت روز طلا قبل از ساعت ۱۱ اعلام نمی‌شود و ممکن است نسبت به روز قبل افزایش یا کاهش داشته باشد. بهتر است قبل از خرید و فروش طلا، ابتدا قیمت انس جهانی و دلار را بررسی کنید تا از روند قیمت طلا مطلع شوید. توصیه می‌شود در ساعات پایانی برای خرید طلا اقدام کنید؛ زیرا بسیاری از فعالان بازار طلا معتقدند که قیمت اعلام شده در ابتدای روز، ثبات ندارد و در پایان ساعات کاری به ثبات خواهد رسید. بنابراین ساعات پایانی را زمان بهتری برای خرید طلا می‌دانند، اگرچه در بیشتر مواقع در ساعات پایانی، قیمت‌ طلا تحت تاثیر تقاضا، دچار نوسان شده و با افزایش تقاضا، افزایش یافته و با کاهش تقاضا، کاهش می‌یابد.

 

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری در طلا، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری رایج است که می‌تواند در بلندمدت سودهای قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران این حوزه ایجاد کند. سرمایه‌گذاران بازار طلا، برای داشتن بازدهی بیشتر باید بهترین زمان خرید و فروش طلا را پیش‌بینی کنند. به این منظور، باید کلیه عوامل داخلی و خارجی که بر قیمت طلا موثرند را بررسی کرده تا از این طریق، زمان مناسب برای خرید یا فروش طلا را تشخیص دهند. در این مقاله تلاش کردیم مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا را معرفی کنیم تا با بررسی آنها، توانایی تشخیص زمان مناسب برای خرید و فروش طلا را پیدا کرده و معاملات موفقی را تجربه کنید.

نظرات کاربران
دیدگاه
Loading