در حال بارگذاری

 

عرضه اولیه

نام شرکت نماد شرکت تاریخ و دوره ثبت سفارش سهمیه هر کد بازه قیمتی(ریال) حداکثر مبلغ مورد نیاز(ریال)
شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک کیمیا تک چهارشنبه 1400/06/17 100 از20910 تا 23000 2،300،000
شرکت مجتمع فولاد سیرجان فجهان چهارشنبه 1400/06/17 8000 از 4500 تا 5500 44،000،000

 

 
مشتریان گرامی کارگزاری بانک سامان

در صفحه پیش رو فرایند کامل عرضه اولیه شرکت های جدید در بورس و آشنایی با نحوه خرید آن همراه با راهنمای تصویری واریز و خرید عرضه اولیه از طریق سامانه های مختلف کارگزاری بانک سامان توضیح داده شده است. در ابتدا به امکانات ویژه کارگزاری بانک سامان که جهت رفاه حال مشتریان و تسهیل فرایند خرید عرضه های اولیه ایجاد شده است اشاره می شود و در ادامه فرایند کامل عرضه اولیه تشریح می شود :
 
** در کارگزاری بانک سامان امکان ثبت سفارش خرید عرضه های اولیه بصورت خودکار در سامانه آنلاین وجود دارد.

** در کارگزاری بانک سامان امکان ثبت سفارش خرید عرضه اولیه از طریق سامانه اینترنتی(آفلاین) در روز قبل از عرضه اولیه وجود دارد.


برای آشنایی بیشتر با خدمات ذکر شده به راهنمای ذیل مراجعه نمائید.
 

در عرضه اولیه، سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس توسط عموم قابل خریداری خواهد بود. قبل از سال 95 خریداری سهام در عرضه اولیه کار آسانی نبود اما از این سال روش عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تغییر یافت. در روش ارسال سفارش به شیوه بوک بیلدینگ، سفارشات بر روی یک نماد در بازه زمانی مشخصی که توسط سازمان بورس از پیش اطلاع‌رسانی شده است، دریافت می‌شود؛ یعنی مشتریان فرصت دارند تا طی چند ساعت و بدون هیچ‌گونه اولویت زمانی سفارش خود را ثبت کنند. در روش بوک بیلدینگ به‌جای تعیین یک قیمت مشخص، یک بازه قیمتی دارای بالاترین و پایین‌ترین آستانه قیمتی اعلام می‌شود. همچنین در این روش حجم یا حداکثر تعداد سهامی که هر فرد می‌تواند دریافت کند نیز از طریق اطلاع‌رسانی‌های شرکت بورس یا شرکت فرابورس اعلام می‌شود. پس از اتمام مهلت سفارش گیری، تعداد کل سهام عرضه شده بر تعداد سهام ثبت شده در سیستم معاملات تقسیم شده و به هر کد بورسی تعداد برابری سهم تخصیص داده می شود.

ویژگی‌های این روش به شرح زیر است:

 • - یک بازه زمانی برای ثبت سفارش در نظر گرفته می‌شود که در روز عرضه اولیه توسط ناظر بازار اعلام می شود، مثلا از ساعت 10 صبح تا 12:30 ظهر. اقدام به ثبت سفارش براساس اولویت زمانی نبوده و ثبت سفارش در هر دقیقه از زمان مشخص شده اولویتی برای سفارش ایجاد نمی کند.
 • - یک بازه قیمتی برای قیمت سهم تعیین می شود که در اطلاعیه عرضه اولیه که چند روز قبل از روز عرضه توسط شرکت بورس یا فرابورس منتشر می شود اعلام می گردد. مثلا از 2.100 ریال تا 2.160 ریال
 • - در این روش حداکثر سهام قابل خرید توسط یک کد بورسی که در اطلاعیه عرضه اولیه که چند روز قبل از روز عرضه توسط بورس یا فرابورس منتشر می شود اعلام می گردد ، مثلا حداکثر 500 برگه سهم

پس از پذیرش شرکت ها در بورس و برگزاری جلسه معارفه، شرکت بورس و فرابورس اقدام به انتشار اطلاعیه عرضه اولیه در سایت های خود به نشانی www.tse.ir و www.ifb.ir می نمایند. هر اطلاعیه عرضه شامل اطلاعات شرکت و جزئیات عرضه اولیه سهام شرکت می شود که مهم ترین این اطلاعات شامل موارد زیر می شود :

 • تاریخ عرضه اولیه
 • تعداد کل سهام قابل عرضه
 • سهمیه هر کد معاملاتی
 • بازه قیمت هر سهم

با پیگیری روزنامه ها و سایت های اقتصادی و بورسی و همچنین عضویت در شبکه های اجتماعی می توان از زمان و شرایط عرضه های اولیه اطلاع پیدا کرد. اطلاع رسانی در کارگزاری بانک سامان از طریق کانال تلگرامی شرکت به آدرس https://t.me/samantahlil و همچنین ارسال SMS به تمامی مشتریان در روز قبل از عرضه انجام می شود.

علاوه بر آن در روز قبل از عرضه اولیه اطلاعات آن توسط ناظر بازار در سایت www.tsetmc.com اطلاع رسانی می شود.

در روز عرضه اولیه جزئیات و زمان عرضه توسط ناظر بازار اعلام می شود. آگاهی از پیغام ناظر بازار از طرق زیر انجام می شود:

 • مراجعه به قسمت پیام های ناظر بازار در سایت Tsetmc . برای دسترسی به این قسمت در صفحه اصلی سایت در سمت چپ و گوشه بالا بر روی " نمایش فهرست" کلیک کرده و در صفحه بعدی بر لینک "پیغام های ناظر بازار" کلیک نمائید.
 • بازکردن سیستم های معاملاتی آنلاین یا آفلاین و توجه به پیغام های ناظر بازار که در گوشه پایین و سمت چپ صفحه به صورت پاپ آپ بر روی صفحه ظاهر می شود.

نمونه ای از پیغام ناظر بازار در زیر آمده است :


 

همانطور که در شکل می بینید پیغام ناظر شامل اطلاعاتی چون زمان آغاز و پایان ثبت سفارش، بازه قیمتی سهم و سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد معاملاتی می شود.

با پایان یافتن زمان ثبت سفارش تخصیص سهام به هر کدمعاملاتی انجام می‌شود و بورس با توجه به تعداد شرکت‌کنندگان و قیمت وارد شده توسط آنها، سهام را بین شرکت‌کنندگان توزیع می‌کند.

دریافت کد بورسی و کد معاملاتی از طریق کارگزاری بانک سامان همراه با ثبت نام در سامانه سجام. برای دریافت کد بورسی و کد معاملاتی با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به کارگزاری مراجعه و با تکمیل فرم های مورد نیاز اقدام به دریافت کد بورسی و کد کاربری سیستم های معاملاتی آنلاین و آفلاین نمائید.

شما می توانید با مراجعه به سامانه افتتاح حساب غیرحضوری کارگزاری بانک سامان ( سامانکس) به آدرس زیر اقدام به افتتاح حساب و دریافت کد بورسی و کد معاملاتی نمائید.

samanbourse.ir/samanex

** لازم به ذکر است پیش از ثبت نام برای دریافت کد بورسی، ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد پیگیری از این سامانه الزامی می باشد.

پس از دریافت کد کاربری و رمز عبور هر یک از سامانه های معاملاتی( آنلاین یا آفلاین) از کارگزاری، با مراجعه به این سامانه ها از طریق سایت کارگزاری اقدام به ورود به سامانه کرده و نسبت به خرید و فروش در بازار بورس اقدام نمائید.

بعد از دریافت کد کاربری و رمز عبور سامانه آنلاین از طریق لینک online.samanbourse.ir برای سامانه آنلاین پلاس و لینک samanb.exphoenixtrade.com برای سامانه آنلاین شرکت صحرا وارد سامانه آنلاین خود شوید. در اولین ورود به سامانه آنلاین، توافق نامه هایی را که در صفحه ظاهر می شود به دقت مطالعه نموده و تائید نمائید و در مرحله بعد اقدام به تغییر رمز عبور خود نمائید.

برای خرید عرضه اولیه بعد از اینکه جزییات عرضه اولیه را با مشاهده پیام ناظر بدست آوردید، باید اقدام به واریز وجه یا افزایش موجودی حساب‌ نزد کارگزاری نمائید. برای محاسبه موجودی لازم برای خرید عرضه اولیه سهمیه هر نفر را در ضربدر حداکثر قیمت مجاز کنید تا حداکثر سرمایه لازم را بدست آورید. مثلا در عرضه اولیه شرکت "ذوب روی اصفهان" حداکثر سهمیه هر کد معاملاتی که 100 سهم تعیین شده است را اگر در حداکثر قیمت تعیین شده برای عرضه که 14.000 ریال تعیین شده است ضرب کنید به عدد 1.400.000 ریال خواهیم رسید. برای محاسبه میزان کارمزد پرداختی برای خرید عرضه اولیه باید ارزش ریالی سفارش را در کارمزد خرید (0.00464) ضرب کرد که در مثال فوق کارمزد معامله برابر 6.496 ریال می شود. در مجموع مشتری برای انجام خرید باید مجموع مبلغ ریالی سفارش به علاوه کارمزد خرید را از طریق منوی واریز آنی وجه به حساب کارگزاری واریز نماید.

برای واریز وجه مورد نیاز از طریق سامانه آنلاین پلاس کارگزاری بانک سامان به قسمت مشخص شده در عکس زیر مراجعه نمائید


 

واریز وجه به حساب آنلاین مشتری نزد کارگزاری بانک سامان از طریق نرم افزار موبایل همراه تریدر نیز قابل انجام است. کد کاربری و رمز عبور دریافت شده از کارگزاری برای معاملات آنلاین در نرم افزار همراه تریدر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

روش ثبت سفارش : برای ثبت سفارش خرید در سامانه آنلاین پلاس، در زمان مشخص شده توسط ناظر بازار به سامانه آنلاین خود مراجعه نموده و مطابق با شکل زیر اقدام به ثبت سفارش نمائید


 
 1. ابتدا در قسمت مشخص شده اقدام به جستجوی نماد سهم نمائید. (نماد شرکت در اطلاعیه های منتشر شده اعلام شده است.)
 2. در این قسمت آیکون خرید را انتخاب کنید.( در این قسمت رنگ باکس خرید سبز و رنگ باکس فروش قرمز می باشد)
 3. در این قسمت تعداد سهامی که تصمیم به خرید دارید را وارد نمائید. حداکثر سهمیه هر کد معاملاتی در پیغام ناظر بازار مشخص شده است و شما نمی توانید از سهمیه مشخص شده تعداد بیشتر ثبت نمائید.
 4. در این قسمت قیمت تعیین شده در اطلاعیه عرضه و پیغام ناظر را وارد نمائید. قیمت وارد شده باید در بازه قیمتی مشخص شده باشد. با توجه به استقبال بسیار زیاد از عرضه های اولیه و افزایش احتمال خرید سهام، پیشنهاد می شود حداکثر قیمت مشخص شده در اطلاعیه عرضه را در این قسمت ثبت نمائید.
 5. در این قسمت نوع حساب برای برداشت پول خرید سهم را باید تعیین کنید. در صورت واریز وجه به حساب کارگزاری حساب نزد کارگزار را انتخاب نمائید و در صورت اتصال حساب بانکی خود به حساب کارگزاری حساب نزد بانک را انتخاب نمائید.
 6. بعد از تکمیل موارد اشاره شده در این قسمت بر روی باکس خرید کلیک نمائید.
 7. در این بخش در قسمت سفارشات باز وضعیت سفارش درج می شود. بعد از ثبت سفارش خرید ابتدا وضعیت سفارش به " در حال ارسال" و سپس " ثبت شده در سیستم معاملات " تغییر می یابد. بعد از اختصاص سهام و انجام معامله، سفارش ثبت شده از قسمت سفارشات باز حذف شده و به قسمت سفارشات امروز منتقل می شود.

بعد از دریافت کد معاملاتی آنلاین ابتدا از طریق لینک زیر اقدام به دریافت نرم افزار همراه تریدر نمائید.

samanbourse.ir/hamrahtrader

بعد از نصب اقدام به ورود به نرم افزار کرده و از طریق منوی واریز وجه اقدام به شارژ حساب کاربری خود به میزان مورد نیاز نموده و سپس وارد منوی ارسال سفارش شوید. در صفحه جدید اسم نماد مورد نظر را تایپ کرده و وارد صفحه ارسال سفارش شوید. صفحه ارسال سفارش در این نرم افزار به شکل زیر است


 

در صفحه بالا همانند نحوه سفارش گذاری در سامانه آنلاین پلاس- که در بالا اشاره شد- در قسمت تعداد و قیمت اطلاعات اعلام شده در اطلاعیه عرضه اولیه و پیغام ناظر را وارد کرده و اقدام به خرید عرضه اولیه نمائید.

تنها با شارژ حساب کاربری خود در کارگزاری بانک سامان و تائید توافق نامه "ارسال سفارش عرضه اولیه" در تمامی عرضه های اولیه شرکت نمائید.

برای این کار کافی است بعد از ورود به سامانه های معاملاتی آنلاین یا آنلاین پلاس کارگزاری بانک سامان توافق نامه نمایش داده شده را تایید فرمایید.بعد از تایید این توافق نامه، کافی است در روز عرضه حساب نزد کارگزاری شما، مانده کافی برای ارسال سفارش را داشته باشد. به موجب این توافق نامه اختیار ثبت سفارش خرید در تمامی عرضه های اولیه به کارگزاری بانک سامان تفویض می‌شود.

بعد از انجام مراحل فوق سفارش خرید برای عرضه اولیه از طرف سامانه های معاملاتی به صورت خودکار ارسال شده و شما می‎توانید وضعیت سفارش خود را رویت کنید. در صورت لزوم بعد از ارسال سفارش از طرف کارگزاری امکان ویرایش/حذف سفارش از طریق سامانه های معاملاتی امکان پذیر است.

نکته مهم : با توجه به ترافیک بالای تراکنش های بانکی در روز عرضه، پیشنهاد می¬شود از یک یا دو روز زودتر و حداکثر تا قبل از شروع عرضه نسبت به شارژ حساب کارگزاری خود (واریز آنی) اقدام نمائید.

پس از دریافت کد معاملاتی آفلاین در هنگام ثبت نام در کارگزاری بانک سامان و دریافت نام کاربری و رمز عبور، از طریق آدرس زیر وارد سامانه معاملات آفلاین کارگزاری شوید.

c.samanbourse.ir

در اولین ورود به سامانه، توافق نامه هایی را که در صفحه ظاهر می شود به دقت مطالعه نموده و تائید نمائید و در مرحله بعد اقدام به تغییر رمز عبور خود نمائید.
در مرحله بعد اقدام به واریز آنی وجه مورد نیاز در منوی مربوطه که در شکل زیر نشان داده شده است نمائید.


 

در مرحله بعد و از منوی سمت راست وارد بخش ثبت سفارش آفلاین شوید و در زمان تعیین شده توسط ناظر بازار مطابق شکل زیر اقدام به اقدام ثبت سفارش نمائید.


 
 1. در این قسمت بر اساس گزینه مورد نیاز خود (خرید یا فروش) تیک بزنید.
 2. در این بخش قیمت مورد نظر خود را وارد نمائید. بازه قیمت در عرضه های اولیه در اطلاعیه عرضه و پیغام ناظر بازار تعیین شده است. پیشنهاد می شود حداکثر قیمت تعیین شده را به عنوان قیمت وارد نمائید.
 3. در این قسمت تعداد سهام مورد نظر خود برای خرید را وارد نمائید. لازم به ذکر است که حداکثر سهمیه هر کد معاملاتی در اطلاعیه عرضه و پیغام ناظر بازار تعیین شده است.
 4. در این قسمت چیزی وارد نکنید
 5. در این بخش تاریخ سفارش را بر روی تاریخ ارسال سفارش تنظیم نمائید. به صورت پیشفرض تاریخ ثبت سفارش بر روی تاریخ همان روز کاری تعیین شده است.
 6. قسمت 6 بعد از پر کردن اطلاعات مورد نیاز در مراحل قبل اقدام به ذخیره سفارش خود نمائید تا سفارش شما برای عرضه اولیه ثبت شود. در مرحله بعد سفارش شما توسط کارگزاری پردازش شده و در صورت صحت تمامی اطلاعات درج شده سفارش شما به هسته معاملات ارسال می شود و ثبت سفارش شما نهایی می شود.

قابل توجه مشتریان محترم کارگزاری بانک سامان:

کارگزاری بانک سامان جهت رفاه حال مشتریان، روز قبل از عرضه اولیه و از ساعت 14 اقدام به بازگشایی ثبت سفارش عرضه اولیه نموده و مشتری می تواند از این ساعت تا ساعت 9 صبح روز عرضه اقدام به ثبت سفارش در سامانه آفلاین نماید. جهت ثبت سفارش از این طریق بر اساس راهنمای ذکر شده در بالا اقدام نمائید.

در صورت ثبت سفارش در روز کاری قبل از عرضه اولیه حتما تاریخ ثبت سفارش در قسمت 5 راهنمای بالا را به تاریخ روز عرضه اولیه تغییر دهید.

شما به عنوان خریدار عرضه اولیه می توانید با بهره گیری از راهنمایی های ذکر شده در زمان اعلام شده سفارش خرید خود را وارد سیستم کنید. پس از اینکه بازه زمانی اعلام شده به پایان رسید، سفارشاتی که توسط شما و سایر افراد وارد سامانه معاملاتی بورس شده طبق قوانین پردازش می‌شود.

اختصاص سهم در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ دیگر براساس اولویت زمانی ثبت سفارش نیست. بنابراین شخصی که در انتهای بازه زمانی معرفی شده سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی باهم ندارند.

در مورد بحث قیمت به دلیل اینکه تعداد شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه بسیار زیاد است، تقریبا اکثریت افراد سفارش خود را در سقف قیمت ارسال می‌کنند.

نکته پایانی اینکه در بسیاری از عرضه اولیه ها به دلیل تعداد زیاد شرکت کنندگان در عرضه اولیه، تعداد سهامی کمتر از سهمیه تعیین شده در اطلاعیه عرضه اولیه به هر کد معاملاتی اختصاص می یابد.